Mało kto obecnie wyobraża sobie maszyny budowlane, które nie działają w oparciu o silnik hydrauliczny. Jest to serce wielu układów napędowych, a także wielu urządzeń, bez których praca w większości firm produkcyjnych i nie tylko nie byłaby możliwa. Silniki hydrauliczne są znane przede wszystkim ze swojej niezawodności i ogromnej efektywności podczas pracy. Nie da się jednak ukryć, że każde, nawet najmniej awaryjne urządzenie mechaniczne, może odmówić posłuszeństwa. Wówczas idealnym rozwiązaniem, które dodatkowo pozwoli nam nieco zaoszczędzić będzie regeneracja silników hydraulicznych. Warto więc wiedzieć po pierwsze jakie są rodzaje silników hydraulicznych, a pod drugie w jaki sposób przebiega ich regeneracja.
Table of Contents
Regeneracja silników hydraulicznych- rodzaje silników
Zanim przejdziemy do objaśnienia samego procesu regeneracji silników hydraulicznych(https://hydromotor.pl/), warto zwrócić uwagę na ich rodzaje. Każdy z nich ma różne przeznaczenie, a obecnie na rynku można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje silników hydraulicznych. Zaliczamy do nich:
- silniki hydrauliczne szybkoobrotowe
- silniki hydrauliczne zębate wolnoobrotowe
- silniki hydrauliczne wielotłokowe wolnoobrotowe
Co więcej, możemy również dokonać rozróżnienia silników hydraulicznych, ze względu na sposób w jaki one działają. Wówczas możemy je podzielić na:
- silniki hydrauliczne hydrostatyczne- podczas ich pracy następuje zamiana energii mechanicznej, na energię potencjalną cieczy
- silniki hydrauliczne hydrokinetyczne- w momencie ich pracy następuje zamiana energii mechanicznej w energię kinetyczną cieczy
Regeneracja silników hydraulicznych- czy jest ona skomplikowana?
Nie da się ukryć, że nawet najmniejsza przerwa w pracy urządzeń i maszyn, a także istotnych narzędzi, może się skończyć dla danego przedsiębiorstwa ogromnymi stratami finansowymi. Każdy za wszelką cenę chce tego uniknąć. Silniki hydrauliczne wymagają odpowiedniej opieki i serwisu, by działały jak najdłużej, niemniej jednak, może zdarzyć się, że poszczególny jego komponent przestanie efektywnie pracować. Nie zawsze wymagana jest naprawa bądź wymiana całego silnika na nowy. W wielu przypadkach idealnie sprawdzi się ich zregenerowanie. Regeneracja silników hydraulicznych wygląda niezwykle prosto. Otóż w pierwszej kolejności specjaliści zajmują się demontażem maszyny na części pierwsze, a następnie kontrolują każdy komponent pod względem ich zużycia, a także celem weryfikacji uszkodzeń. Kolejno części poddaje się ekspertyzie, by dokładnie opisać stan silnika hydraulicznego i skontrolować poszczególne elementy. Ostatecznym etapem jest wymiana zużytych części na nowe i ponowne zmontowanie silnika hydraulicznego.